یوگا راز نشاط

آمار مطالب

کل مطالب : 40
کل نظرات : 2

آمار کاربران

افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 12

کاربران آنلاین


آمار بازدید

بازدید امروز : 16
باردید دیروز : 8
بازدید هفته : 24
بازدید ماه : 66
بازدید سال : 2146
بازدید کلی : 218249
تبلیغات
<پروردگارا! به من آرامشی عطا فرما تا بپذيرم آنچه را كه نمي توانم تغيير دهم و شهامتی،تا تغيير دهم آنچه را که مي توانم و بينشی تا تفاوت اين دو را بدانم؛ مرا فهم ده، تا متوقع نباشم دنيا و مردم آن مطابق ميل من رفتار كنند>
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
آیورودا 4 1217 آیورودا
حیوانات 2 902 yoganeshat
حرکات یوگا 3 1146 yoganeshat
نویسنده : مرزبان
تاریخ : سه شنبه 12 دی 1391
نظرات

 

اکثر آساناهایی که در کتاب هاتایوگا شرح داده شده است گرفته شده از رسوم و عادات حیوانات است.
ریشی های مقدس با مطالعه عمیق روی حیوانات دریافته اند که آنها در یک هماهنگی با محیط خود زندگی می کنند.آنها متوجه شدند حرکات و وضعیت هایی که حیوانات به خود می گیرند تاثیر شگفت انگیزی روی هورمون ها و دستگاه تولید مثل دارد.به عنوان مثال با تقلید از حرکات خرگوش در تمرین (شاشانگ آسانا=وضعیت خرگوش) افزایش آدرنالین خون را که مسول مکانیزم دفاعی است،ملاحظه کردند.از اینرو سعی کردند که برای تندرستی انسان از حرکات طبیعی و خودبخودی حیوانات تقلید کنند.
منبع:کتاب هاتا یوگا
تعداد بازدید از این مطلب: 2389
|
امتیاز مطلب : 1
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1


نویسنده : مرزبان
تاریخ : سه شنبه 28 آذر 1391
نظرات

 

در مداد پنج خاصیت وجود دارد که اگر به دستشان بیاوری تمام عمرت به آرامش می رسی:
1_می توانی کارهای بزرگ کنی،اما نباید هرگز فراموش کنی دستی وجود دارد که هر حرکت تو را هدایت می کند.اسم این دست خداست،او باید تو را همیشه در مسیر اراده اش حرکت دهد.
2_گاهی باید از آنچه می نویسی دست بکشی و از مدادتراش استفاده کنی.این باعث می شود مداد کمی رنج بکشد اما آخرکار نوکش تیزتر می شود. پس بدان که باید رنج هایی را تحمل کنی چرا که این رنج باعث می شود انسان بهتری شوی.
3_مداد همیشه اجازه می دهد برای پاک کردن یک اشتباه از پاک کن استفاده کنیم.بدان که تصحیح یک کار خطا،کار بدی نیست و در واقع برای اینکه خودت را در مسیر نگه داری مهم است.
4_چوب یا شکل خارجی مداد خیلی مهم نیست.ذغالی که داخل چوب است اهمیت بیشتری دارد.پس همیشه مراقب باش درونت چه خبر است؟
5_و سرانجام مداد همیشه اثری از خود به جا می گذارد.بدان هر کاری در زندگی می کنی ردی به جا می گذارد و سعی کن نسبت به هر کاری که میکنی هوشیار باشی و بدانی چه می کنی.
تعداد بازدید از این مطلب: 1031
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نویسنده : مرزبان
تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1391
نظرات

 

پتانجلی در سوترا (وضعیت های یوگا) را،قرار گرفتن در وضعیت استوار و راحت معنی کرده است.بر حسب این تعریف آساناها برای بالا بردن توانایی بدن جهت نشستن در یک وضعیت ثابت و استوار،به مدت زیاد تمرین می شوند،ظرفیتی که افزایش ان برای مراقبه لازم است.راجا یوگا نیز وضعیت های یوگا را برای رسیدن به توانایی لازم برای نشستن در یک حالت ثابت و استوار تعریف کرده است.
هاتا یوگا هدف ازآساناها را قرارگرفتن در یک وضعیت ثابت و استوار برای باز کردن کانال های انتقال انرژی و مراکز روانی می داند.
هاتا یوگیست ها دریافته اند که کنترل بدن که در پی انجام تمرینات بدست می اید پرتوجو را در کنترل ذهن و انرژی توانا می سازد.به عبارت دیگر آساناها سبب می شوندکه ذهن کنترل شود و انسان به آگاهی بالاتر برسد.ایجاد یک ساختار متعادل برای هماهنگی بدن ،تنفس و ذهن وحالت های بالا لازم است،به این دلیل تمرین آساناها در متون هاتایوگا مانند هاتا یوگا پرادی پیکا مقدم بر مراحل اولی یوگا معرفی شده اند.
در متون مقدس ذکر شده آساناهای یوگا شامل 8400000 حرکت است که اشاره به عبور از مراحل تولد و مرگ دارد و هر هویتی از ان عبور کرده و این امر به نام چرخه ی تولد و مرگ خوانده شده است.
این آساناها اشاره ی مجدد است به پیشرفت تدریجی ساده ترین وضع حیات تا تکامل وجود مقام انسانی.
این تعداد اساناها به وسیله ریشی ها و یوگی ها در طی قرون متمادی تقلیل داده شده اند تا اینکه امروز به رقمی کمتر از صد رسیده است.هر فردی می تواند با تمریناتش جریان کار ما را متوقف می کند و مرحله به مرحله تکامل می یابد.از میان این حرکات تنها 84 حرکت اصلی و مفید تشخیص داده که به تفصیل شرح داده شده اند.
منبع:کتاب هاتایوگا
تعداد بازدید از این مطلب: 1939
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نویسنده : مرزبان
تاریخ : سه شنبه 9 آبان 1391
نظرات

 

مانترا از ریشه سانسکریت است و از دو جز" مان " و "ترا" پایه ریزی شده است. ( مان ) به معنی فکر کردن است و ( ترا) از ریشه ی ( تری) به معنی آزاد شدن از دنیای مادی است. تکرار همیشگی و درازمدت مانترا ایجاد خلع یا بی ذهنی ( NoMindمی کند.  اثر این بی ذهنی آزاد شدن وجود از بند فکر کردن است . مانترا واژه یا گروهی از واژه های است که امواج آن یک انرژی روحانی و شفابخشی را در خود دارند که افزون بر ایجاد تمرکز، کمک می کنند تا انرژی نهفته در درون انسان آزاد شود و فرد از موانع حواس عبور کرده و به درک و شناخت حقیقت برسد، و در مرتبه ی والاتری با حق یکی شود.
 مانترا ، خوراک معنوی برای روح گرسنه است. 
تکرار همیشگی مانترا  آرامش درونی و شعف را به ارمغان میاورد.
اوم خود یک مانترا است و برای مدی تیشن به کار برده می شود. تکرار مانترا کمکی است برای از میان بردن کارماهای بد.
تعداد بازدید از این مطلب: 2345
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نویسنده : مرزبان
تاریخ : دو شنبه 16 مرداد 1391
نظرات

چاکراها نقاطی هستند در بدن ما که انرژی پرانا یا انرژی حیات را جذب می کنند. چاکراها مرکزهای انرژیکی بدن هستند. پرانا از چاکراها وارد بدن می‌شود و از کانالهای انرژی به اندامها یا نقاط حساس بدن می‌رود. در بدن , چاکراهای انبوهی هست ولی اصلی ترین ان ها 7 چاکرا می باشد. هر چاکرایی ارتباط مستقیم با یک سری از ارگان های بدن دارد. تاثیرات این چاکرها در عملکرد این ارگان ها و همچنین تاثیربخش در عملکرد روحی و روانی ما است.

چاکرای 1: چاکرای جنسی است که در انتهای استخوان دنبالچه قرار دارد.رنگ این چاکرا قرمز است و کارایی ان بر روی استخوان بندی و ماهیچه‌ها بر روی کلیه‌ها و غدد فوق کلیه بر روی اندامهای جنسی و فعالیت‌های جنسی است. عملکرد ابن چاکرا نگهداری , بقا و استواری شما را بسیار می کند و حس امنیّت را در شما افزایش دهد.

چاکرای 2 : چاکرای هارا است که حدودا دو انگشت زیر ناف قرار دارد.رنگ این چاکرا نارنجی است و کارایی ان بر روی روده و فشار خون است. عملکرد ابن چاکر در بروز خشم و نفرت وکینه یا حس شرافت است . هارا نقطه مرگ و زندگی است. در سنت ژاپنی عمل هاراکیری در این نقطه روی می دهد.

چاکرای 3 : چاکرای شبکه خورشیدی است.رنگ این چاکرا زرد است و محل استرس ,غرور های بیجـا , منیّتها و ذّلت و خواری است. متانت و وقار ونرمی در این چاکرا مایه ایجاد آرامش میشود.

چاکرای 4 : چاکرای قلب در میان قفسه سینه قرار دارد. رنگ این چاکرا سبز است و بر روی قلب و ریه‌ها کارساز است.عملکرد ابن چاکرا به باز کردن قلب کمک می کند تاقلب شما را بسمت عشق ، بسمت دوست داشتن و بسمت زیبایی ها باز کند.

چاکرای 5: چاکرای گلو است. رنگ این چاکرا ابی است که بر روی تارهای صوتی و تیروئید کارساز است.عملکرد این چاکرادر بالا بردن خلاقیت و ابراز درون است.

چاکرای 6: چاکرای آجنا است.رنگ این چاکرا نیلی است که بر روی چشم‌ و غده هیپوفیز و غده صنوبری کارساز است و بر روی حافظه کارایی می‌گذارد.عملکرد این چاکرا با مدی تیشن کردن فراوان کمک به باز کردن چشم سـوم است.

چاکرای 7: چاکرای تاج در فرق سر قرار دارد.رنگ این چاکرا بنفش است و انرژی ایزدی از این چاکرا وارد بدن می‌گردد. با مدی تیشن کردن فراوان عمل اشراق در این چاکرا اتفاق ما افتد.

 

تعداد بازدید از این مطلب: 2025
برچسب‌ها: چاکرا , chakra ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نویسنده : مرزبان
تاریخ : دو شنبه 16 مرداد 1391
نظرات

 

 
آيورودا
آيورودا يك سيستم طب پيشگيري, مراقبت هاي بهداشتي و سيستم درماني ذهن_بدن است كه بيش از پنج هزار سال در هند قدمت دارد. آيورودا از دو واژه سانسكريت مشتق شده است: آيور به معناي زيستن و ودا به مفهوم دانش يا علم.
پايه بسياري از روشهاي درماني مانند هوميوپاتي و درمان Polarity از آيورودا است.
• اين علم در اصل دانشي است كه فرزانگان و خردمندان ودايي آن را با توجه به درون خود كشف كردند و براي هزاران سال به صورت شفاهي توسط مرشدان به مريدانشان تدريس شده است.
• در يكي دو دهه گذشته با هدايت ماهاريشي و همكاري تعدادي از پزشكان و متخصصان آيورود، اين دانش از سينه تاريخ بيرون آورده شد.
• اين علم به دنياي غرب راه يافته و اكنون كلينيك هاي آيورودا در هند, امريكا و كشورهاي غربي به ارائه اين سيستم مشغول اند. حدود 6000 پزشك در ايالات متحده، تكنيك Transcendental Meditation (از تكنيك هاي درماني در آيورودا) را فرا گرفته اند و انجام آنرا به بيماران خود توصيه مي كنند.
اساس تئوريك آيورودا
• آيورودا معتقد به وجود 3 نوع انرژي پايه ( دوشاها ) در هر فرد و هر شيئي است. اين انرژي‌ها در بدن انسان عبارتند از: – واتا (Vata) : انرژي حركت
• – پيتا (Pitta) : انرژي هضم و متابوليسم
• – كافا (Kapha) : انرژي لغزنده كردن و ساختمان
اساس تئوريك آيورودا متعادل كردن 3 انرژي پايه بدن است.
• علت بيماري در آيورودا افزايش يا كاهش اين انرژي هاست. آيورودا معتقد است عامل اوليه، تغييرات ذهن است. ذهن،بدن را به سوي بيماري يا سلامتي سوق مي دهد و موجب عدم تعادل انرژي هاي دروني مي شود. همچنين بيماري مي تواند به علت سموم ايجاد شود.
• ماهيت دوشاها(Dosha): بر اساس آيورودا عناصر پنجگانه طبيعت (هوا، فضا، آتش،‌آب و خاك) حاوي مقاديري از ماده و انرژي هستند. واتا : متشكل از هوا و فضا است. واتا تنفس، پلك زدن، حركت عضلات و بافت ها، تپش قلب و همه حركات سيتوپلاسم و غشاهاي سلولي را هدايت مي كند و خلاقيت و سازش را پيش مي برد. عدم تعادل Vata، موجب ترس و اضطراب مي شود.
پيتا : از آتش و آب تشكيل شده است. پيتا هضم، جذب، گوارش، تغذيه، متابوليسم و دماي بدن را كنترل مي كند و درك و هوش را پيش مي برد. عدم تعادل Pitta موجب عصبانيت و حسادت مي شود.
كافا : متشكل از خاك و آب است. كافا مفاصل را لغزنده مي كند، پوست را مرطوب مي سازد و ايمني را نگه مي دارد. آرامش و بخشندگي حاصل Kapha است. عدم تعادل Kapha منجر به وابستگي، طمع و بدخواهي مي شود.
دوشاها، علاوه بر اينكه در تمامي سلول ها جاي دارند، در سه نقطه عمده بدن نيز مستقر مي باشند. هر يك از دوشاها داراي يك محل اصلي است كه به قرارگاه آن مشهور است و در مداواي بيماري نقطه كانـــوني به شـمار مي آيد.
· نوع بدن،‌پايه تشخيص بيماري
• براساس فائق بودن هر يك از دوشاها، سه نوع بدن (سه نوع بنيادي طبايع انسان) تعريف مي شود. نوع يا طبع بدن به شما مي گويد كه طبيعت مايل است چگونه زندگي كنيد. در پيشگيري از بيماري، آگاهي از اينكه كدام دوشا در فرد برتري دارد، مهم است. زيرا رژيم غذايي، نوع تمرينات بدني، شيوه زندگي روزمره، و ساير اقدامات توصيه شده بر اسـاس نوع بدن است. البته هر سه دوشـا در تمـامي افراد حضور دارند و مي بايد تعادل هر سه حفظ شود. شناخت نوع بدن هر فرد, اولين گام تشخيصي در طب آيوروداست.
• 8 شاخه آيورودا
در دانشكده هاي هند قديم، دانش جويان مي توانستند يكي از 8 شاخه پزشكي را انتخاب كنند.
1- پزشكي داخلي (Kayachikista): تئوري سايكوسوماتيك بيانگر آن است كه ذهن مي تواند بيماري در بدن و احشا بيافريند.
2- گوش و حلق و بيني (Shalakga Tantra): كتاب سوشراتا، حدود 72 بيماري چشمي را معرفي مي كند و روشـهاي جراحي براي همه اختلالات چشمي (مثل كاتاراكت، بيماري پلك) و بيماريهاي گوش، گلو و بيني ارائه مي كند.
3- سم شناسي ( Vishagara Vairodh Tantra ): در مورد آلودگي هوا و آب، سموم حيوانات و آنتي دوتهاي آنها، مواد معدني و سبزيجات به كار مي رود.
4- كودكان ( Kaumara bhritya ): در اين شاخه، مراقبت هاي پره ناتال و پست ناتال از كودك و مادر ارائه مي شوند. عناوين مشتملند بر روشهاي ضد بارداري، انتخاب جنسيت، سرشت و افزايش هوش كودك و بيماري هاي كودكي و مامايي.
5جراحي (Shalya Tantra): بيش از 2000 سال پيش، روشهاي سوفسطايي جراحي شناخته شدند. اين اطلاعات به مصر، يونان، رم و سرانجام به تمام جهان منتشر شد. در چين، درمان انسداد روده، سنگ هاي مثانه و كاربرد اجساد براي تشريح و آموختن، انجام مي شد.
6- روانپزشكي (Bhuta Vidya): يك شاخه كامل از آيورودا به بيماري هاي رواني به ويژه رهايي از اعتياد و ترك سيگار اختصاص دارد. درمانهاي ارائه شده علاوه بر رژيم و گياهان دارويي شامل درمان با يوگا ( تنفس، سرودها و … ) نيز مي شود.
7- تقويت كننده ها ( Vajikarana ): اين بخش 2 جنبه دارد : ناباروري ( براي كساني كه مي خواهند بچه دار شوند ) و گسترش و افزايش معنويت ( براي آنها كه مشتاقند انرژي جنسي خود را به انرژي معنوي تبديل كنند ).
8- دوباره جوان كردن ( Rasayana ): پيشگيري از بيماريها و افزايش طول عمر در اين شاخه از آيورودا بحث مي شود.
 
تعداد بازدید از این مطلب: 2226
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نویسنده : مرزبان
تاریخ : دو شنبه 25 ارديبهشت 1391
نظرات

نکاتی که قبل از انجام حرکات یوگا باید به آن ها توجه کنید را معمولا بعد از مدتی که در کلاس ها باشید خود به خود، انجام خواهید داد. اما از آنجایی که ممکن است بعضی از شما عزیزان برای بار اول این حرکات را انجام دهید، بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید.

بهتر است از اول هدف خود را از انجام این حرکات مشخص کنید. خیلی از افراد ممکن است تصور کنند حرکات یوگا فقط برای تمرکز و یا فقط برای آرام سازی است. اما این را بدانید علاوه بر تاثیرات ذهنی، تمامی حرکات یوگا فیزیکی بوده و بسیار بر روی بدن شما تاثیر گذار است.

این نکته غیر قابل انکار است که حرکات یوگا برای کنترل ذهن بسیار مفید است و کسانی که کنترل ذهن دارند می توانند در تمام کار های زندگی خود موفق باشند. هدف اصلی حرکات آسانا و یوگا نیز همین است.

همیشه بهترین زمان برای انجام آساناها، اول صبح و همیشه با مثانه و روده تخلیه شده است. اگر جز کسانی هستید که در دفع مدفوع خود دچار مشکل هستید باید بدانید که حرکاتی بسیار مفید در یوگا هست که می تواند عمل دفع رابرای شما آسان کند.

به عنوان مثال بعد از بیدار شدن از خواب، نصف لیوان آب ولرم به همراه یک یا نهایتا دو قطره آب لیمو را بنوشید و برای 5 تا 10 دقیقه در منزل شروع به راه رفتن کنید.

می توانید دراز بکشید و پاهای خود را در شکم خود جمع کنید و با دست پاهایتان را بگیرید.

می توانید به دیوار تکیه داده و دستان خود را روی شکم خود بگذارید و به آرامی تنفس شکمی را انجام دهید.

این تنفس برعکس تنفس سینه ای است. شما با دم، شکم خود را باد می کنید، برای بازدم شکم خود را خالی کرده و تا ته شکم خود را سفت کرده و فشار دهید. این کاررا چند بار انجام دهید. روده شما تحریک شده و عمل دفع راحت تر انجام خواهد شد.

اگر می خواهید بدن تان برای انجام حرکات نرم تر از قبل باشد، بهتر است قبل از انجام آساناها، دوش بگیرید. سپس آمادگی دارید تا حرکات را شروع کنید.

قبل از انجام هر حرکت یوگا، تنفس عمیق بسیار مفید است. بدن خود را همیشه رها کنید و از راه بینی تنفس کرده و به آرامی از دهان خود بازدم انجام دهید. بعد از 5 بار تنفس، ناخودآگاه بدن شما آرامتر شده و آمادگی بیشتری برای انجام حرکات دارد.

اگر ذهن شما شروع به بازی کرد و تمامی افکار به سمت شما هجوم آورد، هیچ تلاشی برای آرام کردن ذهنتان نکنید و فقط به افکارتان که از شاخه ای به شاخه دیگر می پرد " نگاه " کنید. وقتی شما هیچ توجهی به این پرش ها نکنید، خود به خود ذهن شما در مقابل شما زانو می زند و آرام می شود.

همیشه در بین انجام حرکات به بدن خود توجه کنید. مانند دوربینی که اجزای داخلی بدن شما را مشاهده می کند، از تمامی اتفاقات درون خود آگاه باشید.

توقف های بین حرکات و مشاهده درون بسیار مفید است. با این کار سطح هشیاری شما بالا رفته و نسبت به همه چیز دقیق تر می شوید و فرکانس های مغزتان نیز کاهش یافته و ارتباط بین تن و روانتان نیز بهتر و نزدیک تر می شود.

بعد از مدتی که این حرکات را انجام دادید، به راحتی متوجه آلارم بدنتان قبل از بیماری و یا ضعف خواهید شد. و می توانید قبل ازوقوع یک بیماری در بدن آن را پیشگیری کنید.

لباستان بهتر است تا حدی گشاد و نخی باشد تا بتوانید به راحتی حرکات را انجام دهید. در طول تمرینات به کشش هایی که در عضلات شما صورت می گیرد و قسمت هایی که تحت کشش و فشار است، همراه با تنفستان دقت داشته باشید.

 

 

تعداد بازدید از این مطلب: 2269
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نویسنده : مرزبان
تاریخ : سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
نظرات     الهی آرامش درونم را سپاس

     الهی میل به تحولم را سپاس

     الهی با هم بودنمان را سپاس

    الهی سلامتی ام را سپاس

    الهی امیدواری به لطف بی پایانت را سپاس

    الهی زبان سپاس گویم را سپاس

    الهی این آگاهی را سپاس

    الهی داشتن خدایی چون تو را هزاران هزار بار سپاس

تعداد بازدید از این مطلب: 6420
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نویسنده : مرزبان
تاریخ : یک شنبه 10 ارديبهشت 1391
نظرات

        باز هم بلند شو...ایستادن کسی که زمینش زده اند

ا      ز کسی که به زور سر پایش نگه داشته اند زیباتر است.

تعداد بازدید از این مطلب: 1578
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


نویسنده : مرزبان
تاریخ : یک شنبه 10 ارديبهشت 1391
نظرات

هر روز به زندگی با شادی سلام بگوییم

تعداد بازدید از این مطلب: 1641
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


Y O G A N E S H A T
به سایت Yoga Neshat خوش آمدید شیراز خیابان ارم 32295024 _071 http://www.facebook.com/groups/187203674713682


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود